Yaz Araç Arızalarının Nedenleri ve Çözümleri


Aşırı hava koşulları, düzenli araç arızalarının en önemli nedenlerinden biridir. Çoğu insan yaz ve kış mevsimlerinde sık sık bakım sorunları yaşar. Bununla birlikte, en yoğun yaz mevsimi, otomobilinizin motor, lastikler, akü, sıvılar ve frenler gibi kritik bileşenlerini doğrudan etkileyen kavurucu ısı ile otomobilinize daha da fazla zarar verebilir. Profesyonel bir çekme şirketi olarak, size yaz aylarında araba arızalarının bazı tipik nedenlerini ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi sunuyoruz.

Aşırı ısınma Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle, araba motorları genellikle normalden daha fazla ısınır ve motoru soğuk tutmak için aracınızın soğutma sistemine muazzam bir baskı uygular. Bu gibi durumlarda, arabanızda azalan conta varsa, bunlar ciddi sızıntılara yol açabilir ve sonuçta aracınızın motorunun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Aracınızın kritik parçalarında kötüleşen conta bulunmadığından emin olun. Her zaman tüm soğutma sistemini inceleyin ve radyatör, hortumlar ve su pompası dahil bileşenlere çok dikkat edin. Soğutma sıvısı seviyesini incelemeyi ve gerektiği gibi doldurmayı unutmayın.

Aşırı ısınmanın ana işaretlerinden biri, arabanızın kaputunun altından buhar veya duman çıkması veya hatta aracınızın motorundan alışılmadık bir koku yayılmasıdır. Aşırı ısınma yaşayıp yaşamadığını görmek için daima aracınızın kontrol panelindeki sıcaklık göstergesine bakın.

Aşırı ısınma durumunda, otomobilinizin motorundaki baskıyı azaltmak için arabanızın klimasını hemen kapatın. Ardından aracınızı kenara çekin ve tekrar çalıştırmadan önce soğumasını bekleyin. Aracınızın motoruna sıvı eklemeniz veya aşırı ısınma sorunu devam ederse yakınınızdaki Ankara Oto Kurtarma ile iletişime geçmeniz yardımcı olacaktır.

Bitmiş şarj Aşırı sıcaklıklar, araç akülerini çok fazla basınç altına sokar. Isıya daha fazla maruz kalınması nedeniyle, pil sıvısı buharlaşmaya başlar ve pilin bitmesine neden olur, bu da bir aracın yazın çalıştırılmamasının en tipik nedenlerinden biridir. Bu sorunu önlemek için, özellikle bir yaz yolculuğuna çıkmadan önce pilinizi tamircinizden sık sık kontrol ettirin. Yolda bitmiş bir pil durumuyla karşılaşırsanız, aracınızın aküsünü hemen orada değiştirmenize yardımcı olacak yakındaki bir çekme servis sağlayıcısıyla iletişime geçin.

Düzensiz Lastik Basıncı Sıcaklıktaki sürekli artış lastik basıncında artışa yol açacağından, yaz aylarında otomobil lastiklerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Aracınızın lastik basıncı üretici tarafından önerilen seviyeleri aşarsa, lastik patlamasına neden olabilir . Ayrıca, aşırı şişirilmiş lastikler, araç kullanım sorunları yaratarak, erken bozulmaya giderek daha yatkın hale geliyor.

Yetersiz şişirilmiş lastikler ayrıca sıcak havalarda araç patlama sorunlarına neden olur. Bu tür lastikler çok fazla ısı üretir ve artan sıcaklıklarda çok daha hızlı hasar alabilir. Lastiklerinizin yolla temas etmesi sonucunda oluşan gelişmiş yuvarlanma direnci, lastikleri normalden çok daha sıcak hale getirerek bütünlüklerini önemli ölçüde etkiler.

Yaz aylarında daima lastik basınçlarınızı sık sık kontrol edin ve önerilen seviyelerde şişirilmiş kaldıklarından emin olun. Bir lastik patlaması yaşarsanız, sizi hızlı bir şekilde yola geri döndürmek için acil durum yol yardım hizmetleriyle iletişime geçin.